logo

Näsebackens begravningsplats övergår till sommartid

Hautausmaa

Näsebackens begravningsplats övergår till sommartid

Vattenkranarna på Näsebackens begravningsplats har öppnas för sommaren den 13 maj 2018. Säsongarbetarna har också börjat arbeta på begravningsplatsen.

I vår avstår begravningsväsendet från blåvita blombuketter på hjältegravarna i enlighet med den riktlinje som fastighets- och gravgårdsdirektionen fastställde år 2016. Beslutet verkställs först nu för ännu i fjol firade man jubileumsåret Finland 100 med blåvita blombuketter på gravarna.

Besökare på begravningsplatsen och anhöriga ombeds att avlägsna gravlyktorna och gravljusen av glas från gravarna före den 31 maj. Lyktorna kan gå sönder under sommaren och de försvårar skötselarbeten och utgör en säkerhetsrisk. Man bör inte förvara någonting bakom gravstenar och vaserna bör placeras i rabatten. Tack!

till början