logo

Vårnyheter från Näsebacken

Vårnyheter från Näsebacken

Vårstädning på Näsebackens begravningsplats har nu börjat. Alla lyktor i metall och glas ska avlägsnas från gravarna för sommaren senast 31.5.2019. Lyktorna kan gå sönder under sommaren, de är till skada för servicearbeten och de är en säkerhetsrisk. Ingenting ska bevaras bakom gravstenen och vaser ska hållas i blomsterrabatten. Begravningsplatsens arbetstagare tackar redan på förhand, detta underlättar städning och skötsel.

Inhägnande av utvidgningsområdet på begravningsplatsen

Utvidgningsområdet på begravningsplatsen inhägnas från Mannerheimledens sida. Genom inhägnandet förbereder man sig på att bygga utvidgningen av begravningsplatsen. Inhägnande av begravningsplatsen blir färdigt senast i slutet av maj.

Bevattningsvatten för morsdag

Bevattningsvattnet på Näsebackens begravningsplats öppnas vecka 19 för morsdag som vanligt.

till början